Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Laibach – 27 март 2018 – MKC, Skopje, MK

27/03/2018 @ 21:30 - 00:30 EEST

500MKD – 700MKD

Laibach со концерт во Скопје на 27-ми март 2018 го претставуваат фантастичниот нов албум Also Sprach Zarathustra пред македонската публика! По три години, една од највлијателните групи од југословенските простори со убедливо најголем меѓународен успех, се враќа кај нас и тоа првпат во МКЦ, во многу поинтимна атмосфера од било кога досега.

Музиката од новиот албум, Laibach ја компонираше за театарската претстава „Така зборуваше Заратустра“, основана на едно од најзначајните филозофски дела на Фридрих Ниче, а која ја режираше Матјаж Бергер во Антон Подбевшек театарот во Ново Место. Скопскиот концерт е во рамки на европската турнеја за овој албум, на која бендот изведува целосно нова концертна програма, песните од актуелниот албум, но и класиците од својот репертоар во нов аранжман, а кои не ги изведувале со години.

Влезници ➜ http://bit.ly/2kXXYSr
early bird – 500 мкд,
промо – 600 мкд,
стандард – 700 мкд.
(сите три категории се ограничени на само 300 билети).

Details

Date:
27/03/2018
Time:
21:30 - 00:30
Cost:
500MKD – 700MKD
Event Category:
Event Tags:
,
Website:
https://www.facebook.com/events/1489466467819306/

Venue

Младински Културен Центар
Kej Dimitar Vlahov 15
Skopje, 1000 Macedonia