Scotopia e мистериозното трио от музиканти, създадено през 2013 г., което се превръща от неангажиращо хоби между приятели в безапелационен победител в конкурса “Силата на неизвестните“, организиран от Радио Тангра Мега Рок и звукозаписното студио Audioslot през 2021 г.

Scotopia са най-новата банда в независимото обединение на български алтернативни банди Projector Plus. Първият им официален видеоклип към сингъла "Stockholm" вече е в YouTube. Пламен, Михаел и Йордан работят лежерно, но – с величествен ентусиазъм и са готови да представят дебютния си албум "Cimmerian Red" тази неделя в клуб Строежа в София.

Какво накара всеки от вас да се насочи към музиката?

Пламен: От ранна възраст съм израснал с музика, слушайки пеещи хора, ходейки по различни концерти, тъй като баща ми е певец. Така че - не съм се насочвал към музиката директно, по-скоро е била пред очите ми докато раста. Колкото до музикално развитие, бих казал постепенно – осъзнаване на гласови данни, слушане на различни жанрове, обучение по китара и т. н.

Михаел: Каквото всеки друг, насочил се към музиката, било то като слушател или изпълнител – харесва ми.

Йордан: “Superunknown” на Soundgarden.

Какво за вас е музиката?

Пламен: Средство. За изразяване, за споделяне, за буфериране на дадени усещания.

Михаел: Отдушник.

Йордан: Неразделна, съществена част от възприятието ми за света и за себе си.

Кой е най-добрият съвет, който сте получили, когато сте започнали като музиканти?

Пламен: Не мога да се сетя за конкретен съвет, който съм получавал. Не и като пет думи, които да мога да си татуирам. По-скоро, цялостно работата с дадени хора и тяхното влияние са свършили това.

Михаел: Ползвай метроном.

Йордан: Беше малко по-късно, не когато съм започнал, но е от Джош Оми: „в момента, в който очакваш нещо от музиката, очакваш твърде много.“

A най-лошият?

Пламен: Нямам спомен някой да ме е съветвал нещо лошо. Поне не и в музикален аспект. А и не всеки съвет е задължително да се изпълнява.

Михаел: Ползвай метроном.

Йордан: „Трябва да си смениш струните на баса.“

Как се появи идеята за групата?

Пламен: Когато започнахме да свирим заедно, нямахме идея какво ще се случи и как ще протекат нещата. Не е имало нито един момент в който да сме си казали „хей, хайде да бъдем група“. Нито е имало „искаш ли да си наш китарист“ и т. н. Някак напълно естествено, дори недоизказано, станахме група.

Михаел: Няма грандиозни идеи или планове зад формирането или съществуването на групата. Трима приятели, които свирят заедно.

Йордан: Като напълно естествено продължение на приятелството ни.

Умението да се адаптираш винаги е било от жизненоважно значение, но защо адаптиране към тъмнината? Защо „Scotopia”?

Пламен: В даден момент ни трябваше име. Нищо не е толкова дълбоко, колкото може да се стори на някого. Комбинацията от звучене на дума и нейният смисъл в случая спечелиха избора ни. А и адаптиране към тъмнината не е задължително да означава нещо. Просто е това свойство на очите да се приспособяват в тъмното, което за нашата група, ако е по някакъв начин символично, то е свързано с това, че през първите ни години заедно, репетициите ни се случваха основно през нощта.

Михаел: Трябваше име за групата, защото имахме концерт. Така си остана.

Кое е най-голямото предизвикателство в създаването на Scotopia?

Пламен: В началото беше да намерим репетиционна в София. Това се оказа сложно навремето и отне около една година, в която и тримата бяхме в столицата, но не свирехме грам. Не просто почасово място, а такова, където да стоварим всичко, с което разполагаме и да стане за нас като втори дом, по някакъв начин. За щастие, намерихме такова.

Йордан: Да устои на времето. Ще видим какво следва.

Какво беше Scotopia преди 10 години и какво е Scotopia сега?

Пламен: Не знам дали има голяма разлика. Може би и затова групата съществува. Но на музикално ниво разликите с от преди 10 години са значителни.

Йордан: Преди десет години – трима приятели, които се учеха да свирят заедно. Сега – трима приятели, които свирят заедно. И продължават да се учат.

През 2021г. грабвате наградата в конкурса „Силата на неизвестните”. Как описвате групата преди и след него?

Пламен: Преди конкурса бяхме същите – три момчета, искащи да правят музика. След конкурса – сме същите. Просто покрай него създадохме контакти с хора, с които е лесно и приятно да се работи и с които се разбираме чудесно.

Михаел: Единствената разлика е, че дотогава се чудехме, в кое студио да запишем албум. От работата с Васко Райков и Audioslot се разбра, че там ни е мястото.

Какво ви подтикна да направите първата крачка към това да разкриете себе си и творчеството си пред публика?

Пламен: Когато човек реши да се занимава с музика, то е защото някой му е повлиял. Видял е някоя група на живо, концерт по телевизията, слушал е нещо по радиото, вкъщи е гледал клип. Но тази музика по някакъв начин е достигнала до този човек, така че разкриването пред публика би трябвало да идва напълно органично като идея. Правиш песни и разбира се, искаш да ги изпълниш пред хората. Най-малкото по този начин може да станеш и по-добър музикант.

Михаел: Тази крачка е направена доста отдавна. Просто, сега вече смятам, че имаме опита и уменията за реално представяне на групата.

Йордан: Понякога е по-забавно е да свириш пред хора.

Какво ви вдъхновява?

Пламен: Не мисля че имам вдъхновение като вид „модел“ на работа. Не е например: „ще седна на тази пейка в парка, защото гледката е хубава и винаги ми хрумват добри идеи на нея“. Или гората, морето и подобни. По-скоро, прескачат през главата ти 2-3 тона, смяташ че си струват и започваш работа с тях. Така че вдъхновението е може би  рефлекс на подсъзнанието, но няма нужда да навлизаме в територията на Фройд.

Михаел: 100 мл уиски… като за начало.

Йордан: Музиката, която слушаме и идеите на всеки от групата.

Кои са музикалните ви влияния?

Пламен: За мен лично – блус. Акустичен, електрически. 60-те години и т. нар. „британска вълна“. 90-те години – алтернативната сцена и много, много други групи и изпълнители.

Йордан:  За мен като басист, конкретният отговор е: Бен Шепърд, Питър Хук и Пол Макартни. Но в по-общ план – всичката музика, която слушам и слушаме.

Какво е неразделна част от работата на един артист?

Пламен: Най-просто казано – да работи по творчеството си.

Михаел: Не знам за артистите, но при нас инструментите са препоръчителен реквизит J.

Йордан: От креативна гледна точка – това, че постоянно трябва да практикуваш това, с което се занимаваш. От практична – хамалогията.

Лошо ли е да си аутсайдер?

Пламен: Зависи в коя група не попадаш. По филмите аутсайдерите често са най-умните, така че от тази гледна точка предполагам не е лошо да си аутсайдер. Стига да си наясно какво избягваш или защо другите те избягват.

Михаел: Не знам. Не се възприемам за такъв.

Йордан: Никак.

Съобщението и енергията, която искате да предадете на публиката с творчеството си?

Пламен: Не сме се наговаряли, че искаме да предадем конкретно съобщение или поука към публиката. Доста сме семпли – искаме да правим добра музика и да свирим.

Михаел: “Art is in the eye of the beholder.”

Йордан:  Няма съобщение. Кой – каквото получава от музиката си е за него.

Разкажете ни малко повече за творческия процес по създаване на дебютния ви албум?

Пламен: Албумът обхваща първите ни авторски песни, които сме създали като група. С може би някое изключение. Относно записите – искахме да звучим максимално естествено. Без „магическа“ техническа обработка, а изсвирено на живо, цялото нещо да носи някакъв такъв – по-суров дух.

Михаел: Няма конкретна формула за това. Реално това са част от първите ни песни заедно, минали през много аранжименти и промени за да стигнат до сегашния си вид. Реално и подредбата на песните е както ние сме свикнали да ги свирим като сетлист.

Йордан: Известно време си говорехме помежду си, че искаме да запишем албум, защото имахме сериозно количество песни и ни се струваше, че най-естественото продължение на живота на групата е да изберем най-добрите и да ги запишем. Искахме да е с човек, който да разбира и да оценява това, което искаме да представлява. Докато се чудехме откъде да започнем търсенето, Васко Райков и Бебо си направиха студио буквално на долния етаж под репетиционната ни. Записът на “Thumbsucker” за „Силата на неизвестните“ послужи за нещо като тест дали ще си паснем. След като говорихме с Васко и за записа на албума беше ясно, че е правилният човек. Той много бързо ни разбра и помогна на идеята ни за записите. Като цяло, беше много приятен и безпроблемен процес.

Гордеете ли се със Cimmerian Red него и какво искате да му се случи?

Пламен: Бих казал че съм горд, да. Това е една доста приятна стъпка за групата. Ако се хареса от хората, още по-добре. Ако не се – знайте, че ще има и втори албум.

Михаел: Доволен съм от албума, ако не бях, нямаше да се захващам с това изначално. Направихме каквото трябваше – да става каквото ще.

Йордан: Да, защото е максимално близо до това, което си представяхме да направим.

Какво следва след представянето на дебютния ви албум Cimmerian Red на 19 март в Строежа в София?

Пламен: Може би още представяния на живо, още работа по песни и цялостно – още музика.

Михаел: Концерти – надявам се – и наново палене на двигателите за следващия албум.

Йордан: Колкото може повече свирене на живо, надявам се, както и подготовката за втория.

Какво правите, за да сте сигурни, че ще продължите да растете и да се развивате като артисти?

Пламен: Както се пее в песен на Pearl Jam: “I change by not changing at all”. Т.е. продължаваме да свирим и пишем песни. Това е най-добрата ни стратегия.

Михаел: Каквото винаги сме правили – свирим заедно.

Йордан: Продължаваме да свирим и да пишем нова музика, като се стараем успоредно да правим и всички онези неща, които са част от живота на една активна група.

Какво мечтаете да бъде Scotopia?

Пламен: Група, правеща добра музика.

Михаел: Каквото – такова.

Йордан: Каквото е и сега – трима приятели, които обичат да свирят заедно.

orleff

Recent Posts

Oasis обявиха юбилейно луксозно издание на "(What’s the Story) Morning Glory?"

Oasis обявиха луксозно юбилейно издание за 30 години от издаването на любимия си втори албум…

20 часа ago

Foo Fighters отбелязват 30 години от основаването си с нов сингъл, "Today’s Song"

Чуйте сингъла на Foo Fighters „Today’s Song“, който е първата нова музика на групата след…

20 часа ago

Judas Priest записаха кавър на "War Pigs": „За нас е чест да покажем любовта си към Ozzy и Black Sabbath“

Вижте как Judas Priest отдават почит на Black Sabbath с кавър на "War Pigs" –…

22 часа ago

311 с ново официално видео, вижте "Friend"

311 се завръщат с първия си нов албум от 5 години! Първият сингъл от албума,…

един ден ago

Rockstadt Extreme Fest 2026 ще се проведе на нова локация, известни са първите хедлайнери

Rockstadt Extreme Fest остава в Брашов! Организаторите на фестивала споделиха къде е новото място, дати…

един ден ago