Интервю

Lavasonic: „Вдъхновява ни свободата да избираме себе си!“

Lavasonic са дует от българската музикална сцена, но звучат световно.

Въпреки богатата си музикална история, Татяна Йосифова и Георги Станев – Гого се появиха като чисто нов чифт ръкавици през януари и ни пометоха с дебютната си песен "Inner Gardens". Благодарности за Projector Plus, които фокусираха вниманието ни върху този нов вдъхновяващ проект. Разберете каква е творческата мисия на Lavasonic от тях самите.

  • Представете се

Т: Татяна - композирам и пея в Lavasonic.

Г: Георги Станев - Гого - помагам на Таня с подрънкване на музикални инструменти, аранжименти и композиции.

  • Разкажете ни за създаването на Lavasonic и как се превърна в това, което феновете видяха с първата ви песен - Inner Gardens.

Т: С Гого се познаваме отдавна - от 2004 г., когато записвах при него първите си вокали в албума Inside на Davvid Project. Години по-късно го потърсих, за да работим по парчета на проекта Crocs in Tears, в който взех участие като вокал, а причината да потърся точно него беше убеждението ми, че продуцентският му поглед и подход към музиката отговарят напълно на естетиката, която искахме да постигнем. Това беше и времето, когато го помолих за мнение за мои авторски идеи. Щастлива съм, че той чу потенциала на композиторските ми опити и предложи да опитаме да ги разработим. Постепенно започнахме да експериментираме и с негови идеи и да се наслаждаваме на процеса да изследваме общо музикално пространство, в което се оформиха парчетата, които вече завършваме и сме готови да обединим в албум. В продължение на около шест години работихме само за нас - това беше личен процес, от който и двамата имахме нужда - нашето свързване с музиката като чисто изкуство, експеримент, в който да не си налагаме ограничения. Дойде времето да “пуснем” вече завършените си произведения да заживеят собствения си живот извън нашия свят. Inner Gardens е първата песен, с която каним слушателите да надникнат в пространствата, които обитаваме и да ги съпреживеят през собственото си усещане.

Фотограф: Нели Куртева

Г: Очарован от гласа на Таня и след като тя се осмели да представи първите си композиции, пожелах да имам собствен музикален проект. Преди това винаги съм работил като продуцент, композитор и аранжор за други артисти. Стартирахме Lavasonic като проект за личностно музикално развитие, без претенции, без планове и без очаквания, с единственото обещание да сме искрени, смели и свободни в изказа си. Постепенно от странично занимание музиката, която правим започна да заема все по-голяма част от моето ежедневие и да се превръща в основен стълб и смисъл на съществуването ми.

  • Какво вдъхнови “Inner Gardens” и как песента рефлектира над вашето лично пътуване по пътя на музиката и в личния живот поотделно, а вече и заедно?

Т: Inner Gardens е повече преживяна. Тя е част от личния ми процес на разгръщане и “оцветяване” на личността ми, бих казала даже - процеса на осъзнаването ми, изразен чрез музика. Гого разгърна аранжимента по начин, по който мелодичната линия да разкрие пълния си потенциал и добави изключителна стойност чрез партиите на инструментите, особено ¬– тази на пианото. Работейки заедно и двамата се осмеляваме да излезем от зоната си на комфорт и да се наслаждаваме на пътя, по който достигаме до резултат, носещ изненада и удовлетворение. И ето така, всеки работи и със себе си и се синхронизираме един с друг.

Г: Още в демото на Таня, красивата и някак неземна вокална линия на първия куплет ме зашемети напълно. Гласът ѝ в комбинация с една разходка по пустото плато на любимия Камен бряг, ме вдъхновиха да разчупя стандартите си за музициране и да нарисувам тази картина от преливащи се един в друг тембри, да постигна едно усещане за кинематографичност и една, нова за мен, дълбочина и многопластовост.

  • Текстът на песента вкарва слушателя в едно състояние на особена интроспекция, в която преоткрива смисъла за себе си и живота. Можете ли да споделите ваши такива моменти, които може би са повлияли на самия текст?

Това са моменти, с които се сблъсква всеки човек докато живее. Наричаме ги кризи - спадове, в които се чувстваме безнадеждни, капитулирали, отхвърлени от света, от самия живот. Тези моменти, обаче, крият потенциал за растеж, ако успеем да сменим настройката си, да видим в тях смисъл. Това е предизвикателството - да си спомним за “семената" в нас, дълбоко скрити, може би съвсем забравени, които ако изберем да “поливаме” с търпение и грижа към нас самите, ще покълнат, пораснат и разцъфнат във “вътрешните ни градини”.

  • Тъй като сте били част от различни проекти преди - какво беше основното, което ви обедини и как се решихте на подобно звучене за Lavasonic?

Това, което ни обединява е сходното ни светоусещане и естетика. Звученето не го “решаваме” - то е продукт на личностите ни, които се отпечатват в звука на музиката, която правим. Това е изследване, преживяване, а не предварително изградена концепция.

  • Видеоклипът на "Inner Gardens" е толкова цветен и привлекателен за окото. Има ли символично значение зад концепцията и как се обвързва с цялостната тема на вашата музика?

За клипа се доверихме изцяло на Жоро Манов и екипа на Clamer Studio Productions. Негова е визуалната концепция - пряко отражение на личното му преживяване, породено от песента. Нашето мнение е, че резултатът е още по-цялостно произведение, в което музика и визия си съответстват напълно.

  • Разкажете ни малко за екипа, който стои зад този мини филм?

Жоро Манов е този, който откликна с ентусиазъм и искрено хареса Inner Gardens. Той е режисьорът и идейният генератор на цялата продукция. Негов бе и изборът на екипа, който да реализира видеото. Зад камерата застана Крум Родригес с безупречното си око, стилист е Кристина Симидчийска, а за грима се погрижи Стилияна Узунова. Тук е моментът да благодарим на всички изброени, както и на всички останали от екипа на Clamer Studio Productions, за невероятната атмосфера на работа и високия им професионализъм.

Смесицата от мистериозни елементи и интроспекция в музиката ви създава магична атмосфера. Как управлявате баланса между това да звучите толкова мистично тайнствено и в същото време да се докоснете искрено до своите слушатели? Едва ли е въпрос на управление. Може би искреността ни в това, което правим и енергията, която “запечатваме” в музиката ни е привлекателна врата за слушателите да влязат в различен свят, който да интерпретират според себе си.

  • Кои са любимите ви артисти - български и световни? Можете ли да споделите това, което ви вдъхновява когато творите музика, още повече в тази нова фаза на вашето развитие като артисти.

T: През годините различни стилове музика и артисти са ме вдъхновявали да формирам светоусещането си. Този процес продължава и сега. Първите артисти, отворили вълнуващи пространства пред мен, бяха Dead Can Dance, Anastasia, Loreena McKennitt, в друг аспект - Portishead, Massive Attack, гръндж бандите - Nirvana, Pearl Jam, Alice in Chains, силните ми чувства към Depeche Mode никога не са спирали и ме карат да се определям повече като wave - човек, макар че и това не е много сигурно.

Харесвам суровия мрак на Swans, Einsturzende Neubauten, напоследък съм пристрастена към Radiohead, на които обърнах повече внимание покрай Гого. Той беше и причината да се влюбя в Air. На моменти имам нужда да слушам много класическа музика, опера, а също и възстановки на средновековна музика. И в крайна сметка пропускам много имена и стилове, в които мога да вирея, да развихрям въображението си, докато се отнасям в звука им. От българските артисти искам да акцентирам на една съвсем нова банда - Woomb, които директно се настаниха в сърцето ми още от първо слушане.

Не мога да определя какво ме вдъхновява докато творя - това не е рационален процес при мен, който бих могла да опиша. По-скоро е състояние, което ме настига в неочаквани моменти, предизвиква ме да уловя настроението, да се отпусна и да се оставя на музиката да ме засипе, изпълвайки ме с усещане за пълнота и блаженство.

Г: Всяка декада в моя живот е била съпътствана от различна музика. Като съвсем малко дете харесах това, което имаше на грамофонни плочи и касети в къщи. Bee Gees, Bonney M, Queen, ABBA. В четвърти клас попаднах на "Wish You Were Here" на Floyd, което промени всичко за мен. Минах през музиката на 70-те, после ню и дарк уейв. Посегнах и към прогресив рока в даден момент. После дойде ред на сиатълската вълна, електронната музика и трип хоп на 90-те и милениума. Сега имам богата колекция от грамофонни плочи - почти всичко на Radiohead, Depeche Mode, The Cure, Air, Talk Talk, Moloko, Goldfrapp, Pink Floyd, класически и алтернативни рок албуми.

От българските музиканти имам пристрастия към Остава, Gravity Co., ALI, Woomb, Анимационерите, Lucky Number Nick, NIB, Jeremy? и всички, които разчупват стереотипите.

  • Какво предстои за Lavasonic?

Издаване на още сингли, довършване на албум и разбира се – концерти.

Фотограф: Нели Куртева
orleff

Recent Posts

„Гласове зад сцената“ - организаторите на събития обединяват сили в нова Асоциация на българската събитийна индустрия (АБСИ)

Днес, 3 юли 2025 г., бе учредена Асоциацията на българската събитийна индустрия (АБСИ) - нова професионална…

един час ago

Oasis обявиха юбилейно луксозно издание на "(What’s the Story) Morning Glory?"

Oasis обявиха луксозно юбилейно издание за 30 години от издаването на любимия си втори албум…

21 часа ago

Foo Fighters отбелязват 30 години от основаването си с нов сингъл, "Today’s Song"

Чуйте сингъла на Foo Fighters „Today’s Song“, който е първата нова музика на групата след…

22 часа ago

Judas Priest записаха кавър на "War Pigs": „За нас е чест да покажем любовта си към Ozzy и Black Sabbath“

Вижте как Judas Priest отдават почит на Black Sabbath с кавър на "War Pigs" –…

23 часа ago

311 с ново официално видео, вижте "Friend"

311 се завръщат с първия си нов албум от 5 години! Първият сингъл от албума,…

един ден ago