От години основният доход на изпълнителите идва от турнета, това не е новина. Но според ново изследване на Citigroup, музикалната индустрия е генерирала 43 милиарда долара, от които само 12% са отишли при артистите. Къде остиват останалите пари? При посредниците, разбира се - основният дял от печалбата остава при онлайн платформите, звукозаписните компании и радиостанциите.
Добрата новина е, че процентът за музикантите е скочил с цели 5 пункта след 2000-та година, когато те са получавали около 7%. Това показва, че те навлизат по-дълбоко в музикалния бизнес, грижат се сами за все повече неща, но често има последици за тяхното психично здраве.
Според Citigroup, начините да се компенсира несправедливото заплащане за артистите включват консолидация в индустрията: вертикална интеграция (промоутърите като Live Nation и онлайн платформите като Spotify); хоризонтална интеграция (обединение на онлайн услугите) и "органична интеграция" (навлизането на интернет платформите в мястото, окупирано от звукозаписните компании).
Остава да видим в следващите години дали тези консолидационни стратегии ще имат такова отражение върху музикалния бизнес и особено върху най-ощетените - изпълнителите.
Музикално видео и премиера в Бургас с прожекция и среща с групата на 4 юли…
Вече е известен точният график за концерта на Soulfly на 8 юли в Маймунарника, София На 8 юли…
"The Overview" на Steven Wilson, концептуален албум, включващ две дълги музикални произведения, излезе на 14 март…
"Lovin' You" ще бъде седмият студиен албум на Ashcroft. Richard Ashcroft обяви, че предстоящият му…
„Това са песни, които нося със себе си от години“, каза Paul Weller в изявление.…