"Parasomnia" бележи исторически момент за прогресив метъл титаните Dream Theater.
С дългоочакваното завръщане на барабаниста Mike Portnoy, този шестнадесети студиен албум е нещо повече от колекция от сложни композиции – това е изявление на обновена синергия и творческа сила. Пристигайки на 7 февруари 2025 г. чрез Inside Out Music, "Parasomnia" се гмурка дълбоко в царството на нарушенията на съня, изследвайки темите за нощни ужаси, осъзнато сънуване и халюцинации. Със своите лабиринтни структури на песните, ослепителна виртуозност и емоционално заредени разкази, албумът е едновременно носталгично завръщане и амбициозен скок напред.
С продължителност от 71 минути, "Parasomnia" е концептуално богат и тематично обединен албум. От натрапчивото начало “In the Arms of Morpheus” до обширното, многопластово затваряне „The Shadow Man Incident“, Dream Theater изплитат звуков гоблен, който е в равни части кинематографичен, заплашителен и възвисяващ. Заглавието на албума препраща към разрушителни нарушения на съня и тази тема прониква в музиката със зловещи интерлюдии, внезапни промени на времевия размер и пасажи със съновидна красота, осеяни с моменти на чиста интензивност.
“In the Arms of Morpheus” започва със спокойно, но смущаващо въведение, скоро разбито от гръмотевичните барабани на Portnoy и назъбените рифове на John Petrucci. Той безпроблемно превключва между съновидното спокойствие и френетична, кошмарна агресия. Този начален залп ясно показва: Dream Theater не са загубили нищо от прогресивния си огън.
Водещият сингъл, “Night Terror” е типичен Dream Theater епос, балансиращ блестящи инструментални секции с властното, но мелодично вокално изпълнение на James LaBrie. Взаимодействието между китарата на Petrucci и клавишните на Jordan Rudess добавя усещане за кинематографичен ужас, напомнящо за по-мрачните произведения на групата като "Train of Thought" и "Black Clouds & Silver Linings". Атмосферата в духа на Giallo, съчетана с вълшебството на времето, създава напрегнато и вълнуващо пътешествие.
„A Broken Man“ се занимава с мъчителните ефекти на нарушенията на съня, предизвикани от посттравматичен стрес, включвайки едно от най-емоционално резонансните изпълнения на LaBrie от години. Басът на Myung блести тук, осигурявайки обезпокоителен ритмичен пулс под въртящ се водовъртеж от сложни рифове и странни барабанни ритми.
„Dead Sleep“ разказва смразяващата истинска история за мъж, който убива жена си, докато ходи насън, като погрешно я смята за натрапник. Групата превежда тази трагедия в завладяваща, атмосферна песен, смесваща механични, почти роботизирани ритми с моменти на сурова, човешка уязвимост.
Последната половина на "Parasomnia" разширява границите още повече. „Midnight Messiah“, първият лиричен принос на Portnoy от 2009 г. насам, е високоенергичен химн за индивид, който се чувства истински жив само в сънищата си. Той канализира класически хеви метъл влияния, с галопиращи рифове и извисяващи се вокали, които не биха се почувствали неуместни в запис на Judas Priest или Metallica.
„Are We Dreaming?“ e кратка, ефирна интерлюдия, водеща до „Bend the Clock“, един от най-интроспективните моменти в албума. Сладко-горчиво, почти баладично, парчето изследва копнежа да превъртите времето назад и да избягате от мъките на нощната травма. Нежният, но сложен аранжимент служи като съзерцателен контраст с по-тежките моменти в албума.
Големият финал, „The Shadow Man Incident“, е почти 20-минутна прогресивна одисея, която капсулира всичко, което "Parasomnia" представлява. Вдъхновена от феномена на сънната парализа и ужасяващите видения, които често го придружават, песента се разгръща като трескав сън. Военни барабани, латино-повлияни секции, нетрадиционни акордови прогресии и оркестрови избухвания, всички те се събират в кулминационен, зашеметяващ звук, който се нарежда сред най-амбициозните композиции на Dream Theater.
"Parasomnia" е Dream Theater в най-фокусирания и вдъхновен от години. Завръщането на Mike Portnoy безспорно разпали отново огън в групата, внасяйки ниво на сплотеност и творческа енергия, което липсваше в последните издания. Всеки член осигурява изключителни изпълнения, от вдъхващите страхопочитание сола на Petrucci до нюансираната вокална работа на LaBrie, атмосферните текстури на Rudess и винаги надеждните, сложни басови линии на Myung.
Това, което отличава "Parasomnia", е способността му да балансира техническо вълшебство с дълбоко емоционално разказване на истории. Въпреки че албумът изисква многократно слушане, за да се разкрие напълно неговата сложност, той възнаграждава търпението с потапящо преживяване, което размива границата между реалността и съня. За дългогодишни фенове това е триумфално завръщане към формата; за новодошлите, това е вълнуващо въведение в света на една от най-трайните прогресив метъла банди.
Dream Theater: “Parasomnia“:

01. In The Arms Of Morpheus (5:22)
2. Night Terror (9:55)
3. A Broken Man (8:30)
4. Dead Asleep (11:06)
5. Midnight Messiah (7:58)
6. Are We Dreaming? (1:28)
7. Bend The Clock (7:24)
8. The Shadow Man Incident (19:32)
С вълнението около събирането на групата, Dream Theater ще предприемат световно турне. An Evening with Dream Theater 40th Anniversary Tour 2024 – 2025 ще бъде първото турне след завръщането на барабаниста Mike Portnoy в състава, присъединяващ се към вокалиста James LaBrie, китариста John Petrucci, басиста John Myung и кийбордиста Jordan Rudess. Турнето започва на 20 октомври в Лондон, Англия в O2, преди да приключи на 22 декември в Сантяго, Чили. Северноамериканският етап е планиран да започне на 7 февруари във Филаделфия, Пенсилвания и да продължи до 22 март, където ще приключи в родния град на групата Ню Йорк. Dream Theater ще изпълнят класики и любими песни на феновете от техния каталог в това, което обещава да бъде една незабравима музикална вечер.
След като първоначално обявеният концерт на Dream Theater в Пловдив бе напълно разпродаден за броени дни, организаторите добавиха и втора дата, за радост на хилядите фенове на групата у нас. Ето всички предстоящи концерти на групата:
February
7 – Philadelphia, PA – The Met
8 – Raleigh, NC – Martin Marietta Center
10 – Nashville, TN – Opry House
11 – Atlanta, GA – Coca-Cola Roxy
12 – Biloxi, MS – Hard Rock Café
14 – Houston, TX – 713 Music Hall
15 – Dallas, TX – Texas Trust CU
16 – San Antonio, TX – Majestic
18 – Phoenix, AZ – Arizona Financial Center
19 – Highland, CA – Yaamava Theater
21 – Las Vegas, NV – The Chelsea
22 – Los Angeles, CA – YouTube Theater
24 – San Jose, CA – San Jose Civic
25 – Sacramento, CA – Safe Credit Union Performing
27 – Seattle, WA – Moore Theater
28 – Portland, OR – Keller Auditorium
March
2 – Reno, NV – Grand Sierra
4 – Salt Lake City, UT – Maverik Center
6 – Denver, CO – Mission Ballroom
8 – Chicago, IL – Chicago Theatre
9 – Cleveland, OH – MGM Northfield Park
11 – Toronto, ON – Coca-Cola Coliseum
12 – Montreal, QC – Place des Arts
14 – Wallingford, CT – Oakdale Theater
15 – Boston. MA – Boch Center
17 – Rochester, NY – Kodak
18 – Wheeling, WV – Capitol Theater
19 – Cincinnati, OH – Brady Music Center
21 – Washington, DC – The Anthem
22 – New York, NY – Radio City Music Hall
June
5 – Solvesborg, Sweden – Sweden Rock Festival
14 – Nickelsdorf, Austria – Nova Rock Festival
19 – Dessel, Belguim – Graspop Festival
20 – Copenhagen, Denmark – Copenhell Festival
23 – Sopot, Poland – Opera Lesna
25 – Oslo, Norway – Tons Of Rock
27 – Tallinn, Estonia – Tallinn Rock Festival
28 – Grenchen, Switzerland – Summerside Festival
30 – Marostica, Italy – Piazza Degli Scacchi
July
1 – Lucca, Italy – Piazza Napoleone
2 – Pompei, Italy – Anfiteatro Degli Scavi
4 – Sicily, Italy – Teatro Antico di Taormina
10 – Bonn, Germany – Kunst! Rasen
11 – Hannover, Germany – Gilde Parkbihne
12 – Nurnberg, Germany – Stadionpark
14 – Hamburg, Germany – Stadtpark
15 – Leipzig, Germany – Parkbühne
20 – Plovdiv, Bulgaria – Ancient Theatre
21 – Plovdiv, Bulgaria – Ancient Theatre [Sold out]
23 – Athens, Greece – Water Square
25 – Sibiu, Romania – ARTmania Festival
27 – Istanbul, Turkey – Kücükçiftlik Park

Отвъд продажбата на милиони записи по целия свят и милиардите стриймвания, Dream Theater тихо еволюираха в прогресив метъл пионери в хода на едно безпрецедентно пътуване, белязано незабравими етапи един след друг. Стартиращият кариерата им “Images & Words” украсява „100-те най-велики метъл албума на всички времена“ на Rolling Stone, докато “Awake” претендира за #1 в „Superunknown: 50 емблематични албума, които определиха 1994 г.“ на Guitar World. Освен че се превърна в „15-ия най-велик концептуален албум“ на Classic Rock, “Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory” се изкачи в гласуваната от феновете анкета на Rolling Stone като „Прогресив рок албум номер едно за всички времена“. Те разтърсиха класациите с три дебюта в Топ 10 на Billboard 200 и оглавиха разпродадени концерти навсякъде от Radio City Music Hall до Red Rocks Amphitheatre. Групата спечели награда Grammy® в категорията „Най-добро метъл изпълнение“ за „The Alien“ от “A View From The Top of the World” от 2021 г.
Сега Dream Theater се завърнаха към корените си, тъй като James LaBrie [вокали], John Petrucci [китара], John Myung [бас] и Jordan Rudess [клавишни] се събират отново с Mike Portnoy [барабани] тъкмо навреме на тяхната четиридесета годишнина. Едновременно с това тези петима стари приятели навлизат в смела нова ера, подхранвана от някои от най-фокусираната, страхотна и пламенна музика в кариерата им. Те впрягат спомените от миналото и обещанието за бъдещето, за да се възползват максимално от настоящето. В крайна сметка, шестнадесетият дългосвирещ албум на групата, “Parasomnia” [Inside Out Music/Sony Music], представя както откъде са дошли, така и накъде отиват не само като съотборници, но и като братя.