Шест години след „Hardwired…to Self-Destruction“, Metallica се завръщат на сцената с гръм и трясък с новото парче “Lux Æterna”. 

Е, по дяволите, време е за нов албум на Metallica! Metallica ще издадат “72 Seasons” на 14 април и сега може да чуете първия сингъл „Lux Æterna“. “72 Seasons” е продуциран от дългогодишния сътрудник на Metallica Greg Fidelman заедно с James Hetfield и Lars Ulrich, а вие можете да чуете сингъла по-долу.

72 Seasons“, каза Джеймс Хетфийлд. „Първите 18 години от живота ни, които формират нашата истинска или фалшива същност. Концепцията, че ни е казано „кои сме“ от нашите родители. Възможен спор около това какви личности сме. Мисля, че най-интересната част от това е продължаващото изучаване на тези основни вярвания и как те влияят на нашето възприятие за света днес. Голяма част от нашия опит в зряла възраст е възстановка или реакция на тези преживявания от детството. Затворници на детството или освобождаване от онези робства, които носим.“

Албумът, съдържащ 12 песни с общо времетраене 77 минути, може да бъде поръчан тук.

Metallica: “72 Seasons”

1. 72 Seasons
2. Shadows Follow
3. Screaming Suicide
4. Sleepwalk My Life Away
5. You Must Burn!
6. Lux Æterna
7. Crown of Barbed Wire
8. Chasing Light
9. If Darkness Had a Son
10. Too Far Gone?
11. Room of Mirrors
12. Inamorata

Обявените до момента дати за Европа, са само няколко, но се очаква да бъдат обявени още. „M72 World Tour” ще стартира в Амстердам на 27 и 29-ти април 2023, като Metallica обещават 2 напълно различни сета в двата дни.

Thursday, April 27 2023 – Amsterdam NL – Johan Cruijff Arena
Saturday, April 29 2023 – Amsterdam NL – Johan Cruijff Arena
Wednesday, May 17 2023 – Paris FR – Stade de France*
Friday, May 19 2023 – Paris FR – Stade de France
Friday, May 26 2023 – Hamburg DE – Volksparkstadion
Sunday, May 28 2023 – Hamburg DE – Volksparkstadion
Friday, June 16 2023 – Gothenburg SE – Ullevi Stadium**
Sunday, June 18 2023 – Gothenburg SE – Ullevi Stadium

Friday, August 4 2023 – East Rutherford, NJ – MetLife Stadium
Sunday, August 6 2023 – East Rutherford, NJ – MetLife Stadium
Friday, August 11 2023 – Montreal, QC – Stade Olympique
Sunday, August 13 2023 – Montreal, QC – Stade Olympique
Friday, August 18 2023 – Arlington, TX – AT&T Stadium
Sunday, August 20 2023 – Arlington, TX – AT&T Stadium
Friday, August 25 2023 – Inglewood, CA – SoFi Stadium
Sunday, August 27 2023 – Inglewood, CA – SoFi Stadium
Friday, September 1 2023 – Glendale, AZ – State Farm Stadium
Sunday, September 3, 2023 – Glendale, AZ – State Farm Stadium

Friday, November 3, 2023 – St. Louis, MO – The Dome at America’s Center
Sunday, November 5, 2023 – St. Louis, MO – The Dome at America’s Center
Friday, November 10, 2023 – Detroit, MI – Ford Field
Sunday, November 12, 2023 – Detroit, MI – Ford Field

Friday, May 24 2024 – Munich DE – Olympiastadion
Sunday, May 26 2024 – Munich DE – Olympiastadion
Friday, June 7 2024 – Helsinki FI – Olympic Stadium
Sunday, June 9 2024 – Helsinki FI – Olympic Stadium
Friday, June 14 2024 – Copenhagen DK – Parken Stadium
Sunday, June 16 2024 – Copenhagen DK – Parken Stadium
Friday, July 5 2024 – Warsaw PL – PGE Narodowy
Sunday, July 7 2024 – Warsaw PL – PGE Narodowy
Friday, July 12 2024 – Madrid ES – Estadio Cívitas Metropolitano
Sunday, July 14 2024 – Madrid ES – Estadio Cívitas Metropolitano

Friday, August 2 2024 – Foxborough, MA – Gillette Stadium
Sunday, August 4 2024 – Foxborough, MA – Gillette Stadium
Friday, August 9 2024 – Chicago, IL – Soldier Field
Sunday, August 11 2024 – Chicago, IL – Soldier Field
Friday, August 16 2024 – Minneapolis, MN – US Bank Stadium
Sunday, August 18 2024 – Minneapolis, MN – US Bank Stadium
Friday, August 23 2024 – Edmonton, AB – Commonwealth Stadium
Sunday, August 25 2024 – Edmonton, AB – Commonwealth Stadium
Friday, August 30 2024 – Seattle, WA – Lumen Field
Sunday, September 1 2024 – Seattle, WA – Lumen Field
Friday, September 20 2024 – Mexico City MX – Foro Sol***
Sunday, September 22 2024 – Mexico City MX – Foro Sol
Friday, September 27 2024 – Mexico City MX – Foro Sol***
Sunday, September 29 2024 – Mexico City MX – Foro Sol

Show 1 Support Europe: ARCHITECTS and MAMMOTH WVH**

Show 2 Support Europe: FIVE FINGER DEATH PUNCH and ICE NINE KILLS

FIVE FINGER DEATH PUNCH/ICE NINE KILLS play show 1 in Paris, ARCHITECTS and MAMMOTH WVH play show 2 in Paris

** VOLBEAT replaces ARCHITECTS on show 1 in Gothenburg

Show 1 Support North America: PANTERA and MAMMOTH WVH***

Show 2 Support North America: FIVE FINGER DEATH PUNCH and ICE NINE KILLS

***GRETA VAN FLEET replaces PANTERA on show 1 both weekends in Mexico City