15. Светлите очи на Mercury

Филмът заслужава голямо признание, че опитва да не представя неверни неща. Наистина грандиозен е начинът, по който е реконструирана сцената на Live Aid. Екстравагантните дрехи на Queen са пресъздадени до най-малките детайли, дори и чорапите на Roger Taylor. Затова е учудващо, че изпълнителят на главната роля Rami Malek, който е възхваляван в световен мащаб за своята интерпретация на Фреди, не носи тъмни контактни лещи. Зъбите му, прическата и мустаците му бяха променени, за да приличат на тези на Freddie, но той запазва своите светли очи.

16. Jimmy Page или Brian May?

В един от трейлърите (не и във финалната версия на филма) виждаме, че Брайън Май свири на китарата си с лък от цигулка. May е ужасен, от тази сцена. “Това е правено от Jimmy Page” (китаристът на Led Zeppelin), споделя той. – Никога не съм правил такова нещо.

Ето въпросния фрагмент:

17. Ray Foster е измислен персонаж

Mike Myers играе ролята на Ray Foster – шеф на EMI във филма. Такъв персонаж никога не е съществувал. Във филма Foster отказва да пусне “Bohemian Rhapsody” като сингъл, защото продължава почти шест минути. Не е случайно, че Myers играе точно тази роля. През 1992 г. той е един от главните герои във филма “Wayne’s World“. В една от сцените, Уейн и приятелите му седят в кола, когато “Bohemian Rhapsody” зазвучава по радиото. Тази емблематична хедбенг сцена от филма връща песента на Queen отново в американските музикални класации.

18. Във филма чуваме песни, които не са издадени в годините, за които се разказва

И накрая, някои песни се използват при неподходящи моменти във филма. Вкъщи на пианото си, Mercury свири “Lazing on a Sunday Afternoon“, когато първият албум на Queen все още не е издаден. А песента е от четвъртия албум на Queen, “A Night at the Opera“. “Another One Bites the Dust” (1980), най-продаваната песен на Queen на всички времена също може да бъде чута в странен момент, когато всъщност е времето на “Hot Space” (1982) във филма.

Но все пак, имат ли значение тези грешки? Това не е документален филм, който трябва да бъде исторически точен, а художествен филм. И много успешен при това – точно както албумите на Queen. Критиците често не ги харесваха, но те се продаваха като горещ хляб. Всъщност, “Greatest Hits I” е най-продаваният албум на всички времена в Англия, където едно от три домакинства го притежава.

Снимки: Twentieth Century Fox Film Corporation